پیروزی پردازنده های AMD در بازار ماه اخیر اروپا

سه شنبه, 14 تیر,1401

همانطور که می‌دانید در هفته‌های اخیر بازار PC در حالت کلی به دلیل افزایش تورم رو به افت بوده است. از این رو انتظار می‌رود شرکت‌های ای ام دی و اینتل در گزارش‌های مالی سه ماه آتی خود مقداری کاهش درآمد و افت فروش را تجربه کنند. اما اینطور که پیداست شرکت Mindfactory در این شرایط هم برتری پردازنده‌های AMD Ryzen نسبت به Intel Alder Lake را در بازار اروپا تایید می‌کند.

فروش پردازنده amd

فروشگاه Mindfactory که هم‌اکنون به عنوان بزرگترین فروشنده‌ی سخت افزار در کشور آلمان و همچنین یکی از بزرگ‌ترین فروشنده‌های اروپا شناخته می‌شود، اخیراً گزارش درآمد و فروش ماهانه‌ی خود را منتشر کرده است.

با مشاهده‌ی نمودارهای فروش، می‌بینیم که 63 درصد از CPUهای فروخته شده توسط فروشگاه مایندفکتوری مربوط به پردازنده‌های AMD است و اینتل 37 درصد از این بازار را شامل می‌شود. فروشگاه مزبور در ماه ژوئن سال جاری موفق شده 7500 پردازنده ای ام دی و 5000 پردازنده اینتل به فروش برساند.

پردازنده amd یا اینتل

محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین پردازنده‌های AMD در ماه اخیر، پردازنده‌های Ryzen 5 5600X، Ryzen 7 5800X و Ryzen 9 5900X بوده‌اند و جالب اینجاست که پردازنده‌ی پرچمدار و گران‌قیمت Ryzen 9 5900X حتی از CPUهای میان‌رده و اقتصادی مانند Ryzen 5 5600G یا Ryzen 5 5500 هم بیشتر فروخته است. البته این امر به دلیل تخفیف‌هایی است که به دلیل نسبتاً قدیمی شدن پردازنده‌های Zen 3 ای ام دی برای خریداران این محصولات در نظر گرفته شده است.

پیروزی amd بر اینتل

از سوی دیگر، تقریباً تمام سهم اینتل از بازار آلمان مربوط به پردازنده‌های سری Alder Lake است که در این میان پردازنده‌های Core i7-12700K، Core i5-12400F و Core i5-12600K بیشترین فروش را داشته‌اند.

میزان درآمد شرکت مایندفکتوری از پردازنده‌های ای ام دی و اینتل هم تقریباً مانند میزان فروش این محصولات در یک ماه اخیر بود؛ CPUهای اینتل درآمدی در حدود 1 میلیون یورو برای فروشگاه Mindfactory تولید کرده‌اند در حالی که این فروشگاه از پردازنده‌های AMD چیزی در حدود 2.5 میلیون یورو به جیب زده است. در نتیجه از نظر درآمدی هم 39 درصد مربوط به اینتل و 61 درصد مربوط به ای ام دی است.

پیروزی amd بر اینتل

درآمدسازترین تراشه‌ها هم پردازنده‌های Ryzen 5 5600X، Ryzen 7 5800X و Ryzen 9 5900X بوده‌اند که به ترتیب 435,000 یورو، 416,000 یورو و 391,000 یورو برای مایندفکتوری درآمده داشته‌اند.

در نمودار زیر مشاهده می‌شود که قیمت پردازنده‌های ای ام دی و اینتل در چند ماه اخیر رو به کاهش بوده و برخی CPUها هم‌اکنون در پایین‌ترین قیمت خود هستند.

فروش پردازنده amd

 

در نهایت می‌توان گفت این گزارش نشان می‌دهد که کاربران آلمانی هنوز هم پردازنده‌های AMD را ترجیح می‌دهند و این قضیه تغییر نخواهد کرد مگر اینکه پردازنده‌های بعدی اینتل بهتر شوند. در آینده‌ای نزدیک مشخص می‌شود که آیا سری Raptor Lake اینتل می‌تواند سهم تیم آبی را در بازار آلمان و اروپا تغییر دهد یا خیر؟

پردازنده amd یا اینتل

نظر خود را وارد نمایید